Emeklilik ek gösterge

Ssk Emeklilik

by Emekli 23 Views comments

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaş ve emeklilik hesaplamalarında ek gösterge kriteri de bulunmaktadır. Uygulanan bu ek gösterge ile birlikte kişilerin maaşlarında ne kadar artış olacağı ya da maaşın ne kadar olacağı belirlenmektedir. Ek gösterge, kişilerin statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Öyle ki bir öğretmenin alanında kadro alması ya da terfi etmesi durumunda yapılacak olan maaş ve emeklilik hesaplamalarında ek göstergenin bu durumu göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Aksi halde yapılan hesaplamalar eksik olacaktır.

Ek gösterge bu bakımdan oldukça önemlidir ve kişilerin hakkını alabilmesi adına yapılacak hesaplamalarda mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Vatandaşların, eksik olduğu düşündüğü maaş ve emekli hesaplamalarında, yapacağınız itiraz ile birlikte, hesaplamaların tekrar yapılmasını sağlamanız mümkündür.


Emeklilik ek gösterge işlemlerinde ise kişinin emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağı, emeklilik zamanında alınacak toplu paranın ne kadar olacağını direk olarak etkilemektedir. Ek gösterge, sadece devlete bağlı kurumlarda çalışan kişiler için geçerlidir. Bu nedenle özel sektörde herhangi bir ek gösterge ya da derece olması mümkün değildir. Kurumlarda çalışan kişilerin statülerine göre ek göstergeleri önemli hale gelmektedir.

Bu konudaki tüm detaylar, Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği başlığı altında yayınlanmıştır. Detaylı bilgi almak ya da yaşanan sorunun çözümü için bu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği’ne danışmanız da mümkündür.

Comments