Malulluk Aylığı

Ssk Emeklilik

by Emekli 17 Views comments

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sigortası olan ve sigortalı bir şekilde işte çalışan kişilerin yaşadığı sağlık sorunlarında malulen emekli olabilmesi mümkündür. Bu tür durumdaki kişilere malullük aylığı bağlanarak kişilerin emekli olması sağlanmaktadır. Malullük aylığı almak isteyen kişiler için en önemli kriter doktor tarafından yapılacak olan kontroldür. Doktor kontrolünden geçecek olan kişilerin, doktor tarafından yapılacak inceleme sonucunda tekrar çalışamayacağının kesinleşmesi ile birlikte malullük aylığı bağlanma işlemleri yapılmaktadır.

Malullük durumları; iş kazası geçirme, meslek hastalığına yakalanma ya da geçirilen bir rahatsızlık sonucunda % 60’lık bir engel oranına sahip olunması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ve yapılan doktor kontrolü sonrasında verilecek olan rapor ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden kişi malullük statüsüne geçirilmektedir.


Malullük işlemlerinde ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na konu ile ilgili işlem başlatılmalıdır. Dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra kurum tarafından en yakın hastaneye sevk yapılmaktadır. Yapılan sevk işlemi doğrultusunda sağlık kuruma giderek kişilerin muayene olması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan prosedür doğrultusunda kişilerin sağlık durumlarının belirlenmesi, işlemlerin sonuçlanmasına yeterli olacaktır.

Bu kriterlerin sağlanmasının ardından kişilerin sigortalılık durumlarına bakılmaktadır. 10 yıllık sigorta geçmişi ve 1800 prim gününe sahip olan kişilerin tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece yaşanan sorun nedeniyle kişilerin emekli olabilmesi mümkündür. Emeklilik sonrasında, kişilere emekli aylığı bağlanmaktadır.

Comments